Denne artikkelen er over to måneder gammel, og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Sist oppdatert tirsdag, 10 ,okt, 2023 15:18 av Jarle Reiss
Tidlig lørdag morgen våknet israelerne av flyalarmer og lyden av raketter skutt mot dem fra Gazastripen. Konflikten om landområdene i Midtøsten vært ikke vært så blodig på 50 år. i 7tiden kommer det meldinger om at Hamas har varslet at dette er en større militæroperasjon.De israelske innbyggerne ved Gazastripen blir oppfordret til å gå til tilfluktsrommene. Hamas skyter omkring 5000 raketter fra Gazastripen og inn i Israel i løpet av lørdagen.
Terrorangrep eller geriljakrig?
Ethvert angrep rettet mot sivile, uansett hvor godt man kan forstå bakgrunnen, er en krigsforbrytelse og må fordømmes sterkt. Dette har også blitt gjort fra en rekke av verdens ledere. Israel har selvsagt rett til å forsvare seg, noe de også gjorde og besvarte rakettilden. Israel velger blant mange lovlige mål som de gikk til angrep på, også å angripe et sykehus i det nordlige Gaza. Dermed gjørde også Israel seg skyldige i krigsforbrytelser, noe de har gjort mange ganger siden staten Israel ble opprettet i 1948.
Dødstallene på begge sider fortsetter å stige etter at krigen på nytt brøt ut, og det blir mer og mer tydelig for verdens befolkning at denne terrorhendelsen eller krigen kun har tapere, på begge sider.
Angrepet
Skjult av rakettild bruker Hamas hjullastere til å jevne grensegjerdene ved Gaza med jorden, og tar seg videre til landsbyer og kibbutzer inne på Israelsk territorie. Hamas kommer også inn luftveien, med motoriserte paraglidere, mens andre benytter seg av sjøveien. Hamas tok også kontroll over en militærbase, og israelske militære kjøretøy, noe som er helt lovlige mål i Palestinernes kamp mot Israelsk folkerettstridige okkupasjon.
Et koordinert angrep fra luft, land og vann ble slik et faktum, og angrepet ble også utført mot sivile, noe som er en krigsforbrytelse.
Israelsk hevnaksjoner er også rettet mot sivile.Israel har lovet hevn, og har allerede angrepet flere sivile mål , som sykehus og skoler, i tillegg til boliger på Gaza.
Israel har også innført full blokade av Gaza, og hindrer dermed mat og medisiner å komme inn til sivilbefolkningen på Gazastripen.
Hamas-angrepet kom overraskende på Israel, og flere har poengtert at ett slikt massivt angrep må ha tatt lang tid å planlegge.
Israelske myndigheter hevder de ikke hadde etterretningsinformasjon som tilsa at det slikt angrep skulle skje, men en kilde i det egyptiske etterretningsapparatet hevder at de hadde varslet Israel om at «noe stort» var i gjære.
Så langt er 900 israelere og minst 687 palestinere bekreftet drept i de meningsløse angrepene.