Emmy 2022 ble delt ut i natt: Her er årets vinnere.

(Artikkelen er sist oppdatert: søndag, 18 ,sep, 2022 02:44)

Netflix-serien «Squid Game» ble historisk i den 74. Emmy-prisutdelingen som gikk av stabelen i natt.

Sørkoreanske «Squid Game» vant hele fem priser, men var nominert i så mange som 14 kategorier.

Publikumssuksessen er Netflix sin mest strømmede serie noensinne, og var den første ikke-engelskspråklige serien som har blitt nominert i kategorien beste dramaserie.

Under er listen over de nominerte, og vinnerne er uthevet og i gult.

Beste dramaserie:

«Better Call Saul» (AMC)
«Euphoria» (HBO)
«Ozark» (Netflix)
«Severance» (Apple TV+)
«Squid Game» (Netflix)
«Stranger Things» (Netflix)
«Succession» (HBO)
«Yellowjackets» (Showtime)

Beste mannlige hovedrolle i dramaserie:

Jason Bateman i «Ozark»
Brian Cox i «Succession»
Lee Jung-jae i «Squid Game»
Bob Odenkirk i «Better Call Saul»
Adam Scott i «Severance»
Jeremy Strong i «Succession»

Beste kvinnelige hovedrolle i dramaserie:

Jodie Comer i «Killing Eve»
Laura Linney i «Ozark»
Melanie Lynskey i «Yellowjackets»
Sandra Oh i «Killing Eve»
Reese Witherspoon i «The Morning Show»
Zendaya i «Euphoria»

Beste mannlige birolle i dramaserie:

Nicholas Braun i «Succession»
Billy Crudupi «The Morning Show»
Kieran Culkin i «Succession»
Park Hae-soo i «Squid Game»
Matthew Macfadyen i «Succession»
John Turturro i «Severance»
Christopher Walken i «Severance»
Oh Yeong-su i «Squid Game»

Beste kvinnelige birolle i dramaserie:

Patricia Arquette i «Severance»
Julia Garner i «Ozark»
Jung Ho-yeon i «Squid Game»
Christina Ricci i «Yellowjackets»
Rhea Seehorni «Better Call Saul»
J. Smith-Cameron i «Succession»
Sarah Snook i «Succession»
Sydney Sweeney i «Euphoria»

Beste komiserie:

«Abbott Elementary»
«Barry»
«Curb Your Enthusiasm»
«Hacks»
«Only Murders in the Building»
«Ted Lasso»
«The Marvelous Mrs. Maisel»
«What We Do in the Shadows»

Beste kvinnelige hovedrolle i komiserie:

Rachel Brosnahan, «The Marvelous Mrs. Maisel»
Quinta Brunson, «Abbott Elementary»
Kaley Cuoco, «The Flight Attendant»
Elle Fanning, «The Great»
Issa Rae, «Insecure»
Jean Smart, «Hacks»

Beste mannlige hovedrolle i komiserie:

Donald Glover, «Atlanta»
Bill Hader, «Barry»
Nicholas Hoult, «The Great»
Steve Martin, «Only Murders in the Building»
Martin Short, «Only Murders in the Building»
Jason Sudeikis, «Ted Lasso»

Beste kvinnelige birolle i komiserie:

Alex Borstein, «The Marvelous Mrs. Maisel»
Hannah Einbinder, «Hacks»
Janelle James, «Abbott Elementary»
Kate McKinnon, «Saturday Night Live»
Sarah Niles, «Ted Lasso»
Sheryl Lee Ralph, «Abbott Elementary»
Juno Temple, «Ted Lasso»
Hannah Waddingham, «Ted Lasso»

Beste mannlige birolle i komiserie:

Anthony Carrigan, «Barry»
Brett Goldstein, «Ted Lasso»
Toheed Jimoh, «Ted Lasso»
Nick Mohammed, «Ted Lasso»
Tony Shalhoub, «The Marvelous Mrs. Maisel»
Tyler James Williams, «Abbott Elementary
Henry Winkler, «Barry»
Bowen Yang, «Saturday Night Live»

Beste antologi- eller miniserie:

«Dopesick»
«Inventing Anna»
«Pam & Tommy»
«The Dropout»
«The White Lotus»

Beste TV-film:

«Chip ’n Dale: Rescue Rangers»
«Ray Donovan: The Movie»
«Reno 911! The Hunt for QAnon»
«The Survivor»
«Zoey’s Extraordinary Christmas»

Beste kvinnelige hovedrolle i miniserie eller TV-film:

Toni Collette, «The Staircase»
Julia Garner, «Inventing Anna»
Lily James, «Pam and Tommy»
Sarah Paulson, «Impeachment: American Crime Story»
Margaret Qualley, «Maid»
Amanda Seyfried, «The Dropout»

Beste mannlige hovedrolle i miniserie eller TV-film:

Colin Firth, «The Staircase»
Andrew Garfield, «Under the Banner of Heaven»
Oscar Isaac, «Scenes From a Marriage»
Michael Keaton, «Dopesick»
Himesh Patel, «Station Eleven»
Sebastian Stan, «Pam and Tommy»

Beste mannlige birolle i miniserie eller TV-film:

Murray Bartlett, «The White Lotus»
Jake Lacy, «The White Lotus»
Will Poulter, «Dopesick»
Seth Rogen, «Pam & Tommy»
Peter Sarsgaard, «Dopesick»
Michael Stuhlbarg, «Dopesick»
Steve Zahn, «The White Lotus»

Beste kvinnelige birolle i miniserie eller TV-film:

Connie Britton, «The White Lotus»
Jennifer Coolidge, «The White Lotus»
Alexandra Daddario, «The White Lotus»
Kaitlyn Dever, «Dopesick»
Natasha Rothwell, «The White Lotus»
Sydney Sweeney, «The White Lotus»
Mare Winningham, «Dopesick»

Beste talkshow:

«The Daily Show With Trevor Noah»
«Jimmy Kimmel Live!»
«Last Week Tonight With John Oliver»
«Late Night With Seth Meyers»
«The Late Show With Stephen Colbert»

Beste konkurranseprogram:

«The Amazing Race»
«Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls»
«Nailed It!»
«RuPaul’s Drag Race»
«Top Chef»
«The Voice»

 

Likte du artikkelen? Støtt oss gjerne på Patreon!