
Denne artikkelen er over to måneder gammel, og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
En ny internasjonal film med tittelen “Lagos to Oslo” har Verdenspremiere 27/11 på strømmetjenesten GoswasTV, som forøvrig også har lansering på denne datoen.
I filmen møter vi Aaron, en akademisk begavet, elsket og fri ung mann som sliter med å betale semesteravgift for å kunne fortsette å gå på universitetet. Han blir introdusert til en mystisk, rik mann som lover ham verden. Det Aaron får i stedet er isolasjon, maktesløshet og ødeleggelse.
“Lagos to Oslo” er fullspekket med dyktige skandinaviske skuespillere som Boris Glibusic (Kjent fra tv-serien Broen), Jannike Grut (Luftslottet som sprengtes) , Borje Lundberg, (En man som heter Ove), og Mathilde Austergard Ypsøy som her får sin film debut som politibetjent Ida Andersen.

Foto: Iva Berlin
Man møter også internasjonale navn som Michael Maponga fra USA,

Anthony Warren fra Storbritannia, samt Richard Van Weyden og Hildegard Schroedther fra Tyskland, i tillegg til flere store skuespillernavn fra Vest-Afrika.
Regissør og forfatter Kingsley Emmanuel sier at noen måtte fortelle denne historien, som er basert på virkelige hendelser, for å sette fokus på de forferdelige forholdene som gjør at mange afrikanske ungdommer prøver å komme seg til bedre kår i Europa.
Filmen er produsert av “Kingsley systematic film production”
Filmen “Lagos til Oslo” ble produsert i perioden 2018-2020 på locations i Norge og Ghana, og har nå premiere.
Rolleliste:
- Michael Maponga as “Aaron Akachi”
- Marius Skymoen as police officer “Tobias Mortensen”
- Richard Van Weyden as prosecutor “Thomas Berg”
- Hildegard Schroedter as “Main judge”
- Jannike Grut as “Nora Schule”
- Boris Glibusic as “Uncle Sam/ Boris Schule”
- Ama K. Abebrese as “Iruka”
- Anthony Warren as “Big Tony/ Anthony Otito”
- Louise Ryme as “Jannicke”
- Nancy Isime as “Nadia”
- Mathilde Austergård Ypsøy as police officer “Ida Andersen”
- Yohanna Idha as “undercover police custom officer”
- Inga Sand Holth as “Lena Solberg”
- Adjetey Anang as “JP”
- Borje Lundberg as “Police chief”
- David Dontoh as “Professor Obiora”
- Akofa Edjeani Asiedu as Aarons mother “Theresa Akachi”
- Siri Mikalsen as defence lawyer “Nina Fagermo”
- Kester Bandlien as “Ludvik Jindrick”
- Deon Michael Hubert as “Anthonys henchman”
- Pål Anders Nordvi as “Second judge”
- Sveinung Augestad as “Airport security guard 1”
- Victor Von Schirach as “Airport security guard 2”
- Bjørn Bratli as “Third judge”